Bakara Suresi

Bakara Suresi

Peygamberimizin, Medine’yi hicretlerinden sonra ilk nazil olan suredir. Bununla beraber 281. ayeti Veda Haccı’nda Mekke’de inmiştir. Kuran-ı Kerim’in en uzun suresi olma özelliğini taşımaktadır. İsmini ise; 67. ile 71. ayetlerde Yahudilere kesilmesi emredilen inekten almıştır. İslam hukukundaki ana kuralların birçoğu bu sure içerisinde kendine yer bulmaktadır. Bu surenin iki tane ismi bulunmaktadır. Suretü’l-Bakara ve Suretü’l-Kürsi… Bakara Suresi 286 ayetten meydana gelmektedir. Medine’de ilk nüzule başlayan ve en son tamamlanan bir sure-i celiledir.

“Hem korunun öyle bir güne hazırlanın ki döndürülüp o gün Allah’a götürüleceksiniz”(Bakara 2/281) ayetide, Kur’anın en son nazil olan ayeti Bakara suresinde bulunmaktadır. Medine’de ilk nuzüle başlayan ve en sonra tamam olan bir sure olmaktadır. Bakara Suresi ile ilgili; “Kur’an’ın en faziletli suresi Bakara Suresidir.” (Feyzul-Kadir, 11;46) hadis-i şerifi varit olmuştur.

bakara138 300x212 Bakara Suresi

Peygamber Efendimize (s.a.v) bir gün bir melek gelerek “müjde, sana iki nur verildi ki, senden evvel hiç bir peygambere verilmemiştir.”Fatihul-Kitab ve havatim-i Suretu’l Bakara, diye müjdelediği kesin rivayet edilmektedir. Bakara Suresinin dilimizdeki en yaygın ismi “Baş elif lam mim” ya da “Büyük elif lam mim ” olmaktadır.

“Ey insanlar! O sizi ve sizden evvelkileri yaratmış olan Rabbinize kulluk ve ibadet ediniz…” (Bakara 2/21) ayetine kadar ilk ilahi sözü, bizzat Peygamber efendimizedir(S.A.V). Cenab-ı Allah, Bakara Suresinde ilk başta evvela, Peygamberimize hitab ile doğru yolu gösterme şartını öğretmesini buyurmuş. Önce ilim  kısmını bakış açısından Resul’une güven bahş ettikten sonra, herkesin asıl fıtratındaki hitab kabiliyetini coşturan ve şeriat-ı iman-ı içeren bir bilgi verme ile söze başlamıştır.

Kur’an’ın önsözü makamında bulunan bu sıralamadan sonra , başlangıcı (“Ey insanlar! O sizi ve siden evvelkileri yaratmış olan Rabb’ınıza kulluk ve ibadet ediniz..”Bakara Suresi 2/21) ayetinden itibaren “iyya ke nağ büdü” kulluk anlaşmasının ve icabını belirterek, Alemlerin Rabbi icmalindeki tanrılık sıfatını ve rububiyyet(Cenab-ı Hakkın bütün zaman ve mekanlarda her türlü varlığa muhtaç olduğu şeyleri vermesi) delillerini en geniş hikmetleri özetleyen bir üslup ile neticelendirir ve burada kulluk sırrı olan korkutmak ve müjdelemeyi özetleyerek din gününün mükafat ve cezalarını kısa sözle anlatır.

Bakara Suresi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top